ZAPOWIEDZI

Ucze%c5%84

Uczeń

REŻYSERIA: Kirill Serebrnikow
SCENARIUSZ: Kirill Serebrennikov, Marius von Mayenburg
OBSADA: Julia Aug, Viktorja Isakowa, Aleksandra Ravenko, Nikolaj Rozchin
CZAS TRWANIA: 118'
PRODUKCJA: Rosja
GATUNEK: Dramat

NAJBLIŻSZE SEANSE

06.03
ŚRODA / godz. 20:00

Świat nie funkcjonuje tak, jak powinien. Światem zawładnęły moce zła. Jest przepełniony kłamstwem, fałszem i obłudą. Zbezczeszczono wszelkie cnoty, a wiarę utracono. Główny bohater, nastoletni Wieniamin, uważa, że wie wszystko o moralności. Wie, co jest dobre, a co złe; wie, jak powinno się przestrzegać zasad i przed kim należy je chronić. Zachowanie Wieniamina wystawia jego otoczenie na poważną próbę. Jasnooki młodzieniec, dotychczas onieśmielony nawet w kontaktach z rówieśniczkami, w mgnieniu oka zmienia się we współczesnego Tartuffe'a, zdolnego zmusić tłum do nazywania czarnego białym. Jedyną osobą która usiłuje uratować głównego bohatera, jest nauczycielka biologii, Jelena Lwowna. W rezultacie to ona sama, jak każdy przyzwoity człowiek rzucający wyzwanie fanatyzmowi, będzie potrzebować pomocy.

U%c5%82askawienie

Ułaskawienie

REŻYSERIA: Jan Jakub Kolski
SCENARIUSZ: Jan Jakub Kolski
OBSADA: Grazyna Blecka-Kolska, Jan Jankowski, Michal Kaleta
CZAS TRWANIA: 100'
PRODUKCJA: Polska
GATUNEK: Dramat

NAJBLIŻSZE SEANSE

01.03
PIĄTEK / godz. 18:45

02.03
SOBOTA / godz. 18:45

03.03
NIEDZIELA / godz. 18:45

W swoim nowym filmie Jan Jakub Kolski sięga po wątki autobiograficzne, by na motywach historii własnego dziadka ukazać stratę niemożliwą do zaakceptowania. To kameralna i refleksyjna, ale zarazem wstrząsająca opowieść poruszająca uniwersalne tematy. Para głównych bohaterów (granych przez Jana Jankowskiego i Grażynę Błęcką-Kolską) odnajduje w sobie determinację, by razem ze zwłokami swojego syna przemierzyć pół kraju i zapewnić zmarłemu godny pochówek. Ułaskawienie spotkało się z dużym uznaniem ze strony krytyków filmowych i zdobyło trzy nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni (w tym za scenariusz dla Jana Jakuba Kolskiego oraz za główną rolę kobiecą Grażyny Błęckiej-Kolskiej). Wędrówka bohaterów przez rozdartą wewnętrznie Polskę 1946 roku pozwala im zobaczyć na własne oczy rzeczywistość zrujnowanego wojną kraju. To świat, w którym bliscy zwracają się przeciwko sobie, a pomoc może przyjść z niespodziewanej strony. Osobista misja bohaterów nosi znamiona westernowej tułaczki, podczas której nawet surowe warunki i śmiertelne niebezpieczeństwo nie są tak ciężkie, jak brzemię na ich ramionach. Żeby osiągnąć swój cel bohaterowie będą musieli wykazać się wytrwałością i hartem ducha dawnych pionierów Dzikiego Zachodu.

No place to hide

Bez wyjścia. Historia Rehtaeh Parsons

REŻYSERIA: Rama Rau
SCENARIUSZ: Rama Rau
OBSADA: Rehtaeh Parsons, Leah Parsons, Glen Canning
CZAS TRWANIA: 48'
PRODUKCJA: Kanada
GATUNEK: Dokument

NAJBLIŻSZE SEANSE

04.03
PONIEDZIAŁEK / godz. 19:00

Śmierć Rehateah odbiła się echem na całym świecie, wywołując szeroką dyskusję na temat cyberprzemocy, kultury gwałtu i przemocy seksualnej w Internecie. Dzięki rosnącej presji społecznej i medialnej, kampanii internetowej oraz zaangażowaniu Anonymous, którzy zagrozili ujawnieniem tożsamości gwałcicieli, lokalny rząd Nowej Szkocji oraz Kanadyjska Królewska Policja zdecydowały o otwarciu sprawy i postawieniu napastników przed sądem. W 2014 roku Kanada, jako jedno z pierwszych państw na świecie, przyjęła prawo umożliwiające zwalczanie cyberprzemocy, nazywane również Prawem Rehtaeh. Film, jest punktem wyjścia do refleksji, rozmów i zajęć na temat konieczności uzyskania świadomej zgody na aktywność seksualną (consent), prawa do prywatności, zakazu rozpowszechniania materiałów foto i wideo bez zgody osób nagranych, mowy nienawiści, cyberbullingu i slutshamingu. Nie zawiera wulgarnego języka, brutalnych ani erotycznych scen.

Karafnaum b1

Kafarnaum

REŻYSERIA: Nadine Labaki
SCENARIUSZ: Nadine Labaki
OBSADA: Zain Al Rafeea, Yordanos Shiferaw, Boluwatife Treasure Bankole, Nadine Labaki
CZAS TRWANIA: 121'
PRODUKCJA: Liban, USA
GATUNEK: Dramat

NAJBLIŻSZE SEANSE

22.02
PIĄTEK / godz. 20:30

23.02
SOBOTA / godz. 20:30

24.02
NIEDZIELA / godz. 20:30

Dwunastoletni Zejn jest mieszkańcem bejruckich slumsów, odmalowanych w „Kafarnaum” z niezwykłą intensywnością. Zgodnie z tytułem, oznaczającym „chaos”, „bezład”, „gmatwaninę”, dzielnica uderza nadmiarem: rzeczy, ludzi, a przede wszystkim dzieci, niewinnych ofiar rzeczywistości społecznej oraz klasowych i ekonomicznych podziałów. Nadine Labaki (autorka doskonale znanego w Polsce „Karmelu”) staje w ich obronie – i to dosłownie, wciela się bowiem w filmie w rolę adwokatki Zejna. Przed sądem chłopak odtwarza swoją historię, przywołuje dramatyczne wspomnienia, ale co najważniejsze: z pasją walczy o siebie i swoją przyszłość. To dziecko ma zdumiewającą odwagę, determinację i siłę, a przez „Kafarnaum” nawiguje go niezawodny moralny kompas, dzięki któremu odróżnia dobro od zła. Niezmordowany włóczęga, mały obrońca jeszcze mniejszych i słabszych, Zejn w pojedynkę rzuca wyzwanie niesprawiedliwości i krzywdzie. Przejmująco portretując dziecięcą solidarność, Labaki akcentuje, jak sama je nazywa, „drobne cuda”: serdeczne gesty, akty współczucia i miłości. To dzięki nim możliwe jest przetrwanie.

Faworyta

Faworyta

REŻYSERIA: Yorgos Lanthimos
SCENARIUSZ: Deborah Davis, Tony McNamara
OBSADA: Olivia Colman, Emma Stone, Rachel Weisz
CZAS TRWANIA: 119'
PRODUKCJA: Irlandia/Wlk. Brytania/USA
GATUNEK: Komediodramat, historyczny

NAJBLIŻSZE SEANSE

22.02
PIĄTEK / godz. 18:20

23.02
SOBOTA / godz. 18:20

24.02
NIEDZIELA / godz. 18:20

Początek XVIII wieku. Anglia jest w stanie wojny z Francuzami, ale uwagę dworu pochłaniają wyścigi kaczek i pojawienie się na rynku ananasów. Na tronie zasiada schorowana królowa Anna (Olivia Colman), a krajem zamiast niej rządzi jej bliska przyjaciółka, lady Sarah (Rachel Weisz). Z podziwu godnym oddaniem dogląda ona przy tym rozkapryszonej i porywczej królowej. Na dwór przybywa nowa służąca Abigail (Emma Stone), która swym urokiem oczarowuje Sarah. Sarah bierze Abigail pod swoje skrzydła, a Abigail dostrzega w tym szansę na powrót do swych arystokratycznych korzeni. Ponieważ sprawy polityczne i prowadzenie wojny coraz bardziej pochłaniają Sarah, Abigail stopniowo zajmuje jej miejsce u boku królowej Anny. Rozkwitająca przyjaźń z królową daje Abigail szansę na spełnienie swoich ambicji. Dziewczyna dochodzi więc do wniosku, że nie pozwoli, aby ktokolwiek lub cokolwiek stanęło jej na drodze.

Plakat granica

Granica

REŻYSERIA: Ali Abbasi
SCENARIUSZ: Ali Abbasi, Isabella Eklöf, John Ajvide Lindqvist
OBSADA: Eva Melander, Eero Milonoff, Viktor Åkerblom
CZAS TRWANIA: 101'
PRODUKCJA: Szwecja, Dania
GATUNEK: Fantasy, melodramat

NAJBLIŻSZE SEANSE

22.02
PIĄTEK / godz. 14:20

23.02
SOBOTA / godz. 16:35

24.02
NIEDZIELA / godz. 16:35

„Granica” to porywająca adaptacja opowiadania pochodzącego ze zbioru „Papierowe ściany” Johna Ajvide Lindqvista, mistrza powieści grozy, autora bestsellerowej książki „Wpuść mnie”, na podstawie której powstał słynny horror „Pozwól mi wejść”. Wymykająca się klasyfikacjom gatunkowym historia koncentruje się na losach szwedzkiej celniczki Tiny z niesamowitym zmysłem powonienia, która wikła się w skomplikowaną moralnie relację z podejrzanym włóczęgą. Czy jej niepokój jest słuszny? Dokąd zaprowadzi śledztwo? Pewne szczególne cechy obojga bohaterów od razu rzucają się w oczy. To nie będzie zwyczajna love story… Na pewno nie.