KRAKOWSKI KLUB SENIORA KINA PARADOX: PARADOXY OBRAZU

Cykl poświęcony fotografii oraz filmom. Po projekcji warsztaty fotograficzne/filmowe, które pozwolą seniorom na praktyczne poznanie podstawowych pojęć i technik z zakresu tych dwóch dziedzin fotografii oraz analizie filmu. Zapraszamy w każdą środę o godz. 10.00, od 22.02 do 24.05.2017 r.). Wstęp dla seniorów (60+) wolny.

Dziennikzpodrozy

Krakowski Klub Seniora Kina Paradox: Dziennik z podróży

REŻYSERIA: Piotr Stasik
SCENARIUSZ: Piotr Stasik
OBSADA: Tadeusz Rolke
CZAS TRWANIA: 52'
PRODUKCJA: Polska
GATUNEK: Dokument
Do Tadeusza Rolkego (82 lata) – nestora polskiej fotografii reportażowej zgłasza się 15-letni Michał zafascynowany fotografią. Powoli zaprzyjaźniają się. Rolke pomaga Michałowi kupić aparat, założyć ciemnię w domu. Latem wyjeżdżają na wspólną, trwającą miesiąc, wyprawę fotograficzną. Starym amperem w którym organizują ciemnię i z którego dokumentują życie miasteczek odwiedzanych na trasie, angażując spotkanych ludzi i wręczając im efekty fotograficznych spotkań. Nauka fotografowania jest tylko pretekstem, by pokazać ewolucję relacji mistrz-uczeń, towarzyszącą kolejnym fotograficznym zadaniom, które Tadeusz Rolke wymyśla dla swojego towarzysza podróży.

Cinema paradiso

Cinema Paradiso

REŻYSERIA: Giuseppe Tornatore
SCENARIUSZ: Giuseppe Tornatore, Peter Fernandez
OBSADA: Philippe Noiret, Cascio Salvatore, Marco Leonardi, Antonella Attili,
CZAS TRWANIA: 123'
PRODUKCJA: Francja, Włochy
GATUNEK: Dramat
Cinema Paradiso opowiada historię znanego włoskiego reżysera Salvatore (Jacques Perrin), który po latach powraca pamięcią do czasów dzieciństwa spędzonego w małym sycylijskim miasteczku. Cały świat zaaferowany jest wydarzeniami politycznymi po II wojnie światowej, jednak tutaj, w prowincjonalnym miasteczku, ludzie żyją swoimi sprawami, a ich jedyną rozrywką są filmy wyświetlane w kinie parafialnym "Paradiso". Toto (Salvatore Cascio), jak nazywają w mieście małego Salvatore, przyjaźni się z miejscowym kinowym operatorem Alfredo (Philippe Noiret), który wprowadza chłopca w magiczny świat ruchomych obrazków.

S%c3%b3l plakat

Sól Ziemi

REŻYSERIA: Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders
SCENARIUSZ: Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders
OBSADA: Sebastião Salgado, Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado
CZAS TRWANIA: 110'
PRODUKCJA: Brazylia, Francja, Włochy
GATUNEK: Dokument
Sebastiao Salgado, brazylijski fotograf, podróżował po całym świecie przez 40 lat. Dokumentował ludzkość w okresie dramatycznych zmian, będąc tym samym świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie: konfliktów wojennych, klęsk głodu i przymusowych emigracji. Sławę przyniosły mu cykle fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał do jądra ciemności ludzkości. W swym nowym projekcie fotograficznym, poświęconym pięknu Ziemi, po raz pierwszy odszedł od fotografii społecznej na rzecz dokumentowania terenów nietkniętych przez zachodnią cywilizację, gdzie bez przeszkód nadal rozwija się fauna i flora i gdzie można zobaczyć krajobrazy jakby zaczerpnięte z księgi Genesis. Film pokazuje życie Sebastiao Salgado i jego prace, dzięki którym stał się jednym z najsłynniejszych fotografów na świecie. Poznajemy Salgado z perspektywy jego syna Juliano oraz Wima Wendersa, współreżysera filmu i fotografa.