KRAKOWSKI KLUB SENIORA KINA PARADOX: ZWYCZAJE/OBYCZAJE

Cykl poświęcony zmianom zachodzącym w rzeczywistości. Projekcje filmów poprzedzone prelekcją na temat historii Małopolski. Każda z nich wzbogacona będzie o ciekawostki z regionu naszego województwa. Po seansie rozmowa wokół filmu z zaproszonymi gośćmi Zapraszamy w każdy piątek o godz. 12.00 od 24. lutego do 2. czerwca. Wstęp wolny dla seniorów (60+)

Samba b1 bez logotypow

Krakowski Klub Seniora Kina Paradox: Samba

REŻYSERIA: Olivier Nakache, Eric Toledano
SCENARIUSZ: Olivier Nakache. Eric Toledano
OBSADA: Omar Sy, Charlotte Gainsbourg, Tahar Rahim
CZAS TRWANIA: 120'
PRODUKCJA: Francja
GATUNEK: Obyczajowy
Dwa lata temu „Nietykalni” przyciągnęli do kin na całym świecie rekordową publiczność– w samej Polsce 770 tys. widzów –stając się największym francuskim przebojem filmowym wszechczasów. Wiele swojego uroku zawdzięczali oni charyzmie występującego w głównej roli Omara Sy. Teraz aktor ponownie połączył siły z twórcami „Nietykalnych” w ich nowym, długo oczekiwanym filmie „Samba”. Tym razem Omarowi Sy partneruje Charlotte Gainsbourg, w zupełnie innej roli niż te, w których dała się poznać, współpracując z Larsem von Trierem.Samba (Sy) i Alice (Gainsbourg) pochodzą z dwóch różnych światów. On pracuje na zmywaku w paryskim hotelu, ona jest woluntariuszką, która po latach pracy w korporacji postanowiła przewartościować swoje życie i pomagać ludziom. Gdy wskutek biurokratycznej pomyłki Samba trafia do aresztu, jego sen o lepszym życiu pryska, a co więcej grozi mu przymusowa deportacja z Francji. Alice postanawia mu pomóc za wszelką cenę, ale żeby to zrobić będzie musiała nie tylko przekroczyć granice prawa, ale też odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie przebiega granica między zaangażowaniem i poczuciem misji, a głębokim uczuciem..

%c5%9awiat%c5%82o

Krakowski Klub Seniora Kina Paradox: Światło między oceanami

REŻYSERIA: Derek Cianfrance
SCENARIUSZ: Derek Cianfrance
OBSADA: Michael Fassbender, Alicia Vikander, Rachel Weisz,
CZAS TRWANIA: 130'
PRODUKCJA: Nowa Zelandia, USA
GATUNEK: Dramat
Bohater wojenny Tom Sherbourne (w tej roli Michael Fassbender) przyjmuje posadę latarnika na bezludnej wyspie u wybrzeży Australii. Wkrótce przybywa do niego żona Isabel (Alicia Vikander). Zakochani żyją tu szczęśliwie, a ich największym pragnieniem jest dziecko. Miesiące starań, dwa poronienia i pogłębiające się uczucie oddalenia zaczyna wpędzać Isabel w depresję. I wtedy do wybrzeży wyspy dobija mała łódź, na której pokładzie Tom znajduje martwego mężczyznę i żywe niemowlę. Pod namową Isabel, Tom godzi się przyjąć dziecko jako własne. Szczęście nie trwa długo. Okazuje się, że w okolicy od miesięcy zrozpaczona Hannah (Rachel Weisz) poszukuje zaginionego męża i maleńkiego dziecka. (mat. dystrybutora)

Pi%c4%85ta pora roku

Piąta pora roku

REŻYSERIA: Jerzy Domaradzki
SCENARIUSZ: Natalia Pryzowicz
OBSADA: Marian Dziędziel, Ewa Wiśniewska, Leszek Lichota
CZAS TRWANIA: 96'
PRODUKCJA: Polska
GATUNEK: Obyczajowy
Barbarę i Witka dzieli wszystko. Mimo to wspólnie wyruszają samochodem nad morze.

Fale oficjalny plakat

Fale

REŻYSERIA: Grzegorz Zariczny
SCENARIUSZ: Grzegorz Zariczny
OBSADA: Anna Kęsek, Katarzyna Kopeć , Tomasz Schimscheiner, Jolanta Olszewska
CZAS TRWANIA: 75'
PRODUKCJA: Polska
GATUNEK: Obyczajowy
Poruszający film Grzegorza Zaricznego – twórcy nagrodzonego Grand Prix na Sundance Film Festival za produkcję „Gwizdek” oraz wielokrotnie wyróżnianego na polskich festiwalach, w tym na Nowych Horyzontach oraz w Gdyni. Reżyser jest laureatem Talentu Trójki w kategorii film (Nagroda Programu 3 Polskiego Radia). W „Falach”, podobnie jak w nagrodzonym Złotymi Lwami „Cześć, Tereska” – postaci głównych bohaterek zostały odegrane przez niezwykle utalentowane, ale nie będące zawodowymi aktorkami dziewczyny. Nowy obraz Grzegorza Zaricznego znalazł się w prestiżowym gronie filmów prezentowanych w ramach Konkursu Głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach oraz Festiwalu Filmowego w Gdyni. Ania i Kasia, siedemnastolatki wchodzące w dorosłość, chcą wybić się z rodzinnego miasta i zmienić swoje dotychczasowe życie. Marzą, aby zostać zawodowymi fryzjerkami. Póki co odbywają praktyki w niewielkim salonie. Zmiany, o których marzą wymagają wiele wysiłku i rodzą poważny konflikt z otoczeniem. Między dziewczynami rodzi się głęboka więź. Niespodziewanie na drodze Ani staje matka, z którą dziewczyna od lat nie miała kontaktu.

Lion

Lion. Droga do domu

REŻYSERIA: Garth Davis
SCENARIUSZ: Luke Davies
OBSADA: Dev Patel, Nicole Kidman, Rooney Mara
CZAS TRWANIA: 128'
PRODUKCJA: Australia, Wielka Brytania, USA
GATUNEK: Obyczajowy
Pięcioletni chłopiec gubi się na ulicach Kalkuty, tysiące kilometrów od domu. Napotkanym ludziom nie jest w stanie powiedzieć o sobie wiele. Nie zna nazwiska ani adresu rodziny. Zdany wyłącznie na siebie, musi stawić czoła zagrożeniom czekającym na ulicach wielomilionowego miasta. W najmniej oczekiwanym momencie jego los odmienia para Australijczyków. 25 lat później, już jako mężczyzna, wyrusza na poszukiwanie utraconego domu i rodziny.

Kr%c3%b3lestwo

Krakowski Klub Seniora Kina Paradox: Królestwo

REŻYSERIA: Jacques Perrin, Jacques Cluzaud
SCENARIUSZ: Jacques Perrin, Jacques Cluzaud, Stéphane Durand
OBSADA:
CZAS TRWANIA: 97'
PRODUKCJA: Francja
GATUNEK: Dokument
Królestwo zamyka słynny dokumentalno-przyrodniczy cykl Mikrokosmos (1996), Makrokosmos (2001) i Oceany (2009). Tym razem twórcy skoncentrowali się na zwierzętach lądowych, zabierając widza w cudowną podróż przez tysiące lat, aby oczami zwierząt na nowo odkryć dobrze nam znane europejskie terytoria i opowiedzieć historię natury, naszego kontynentu i człowieka od epoki lodowcowej do czasów współczesnych. Zapierające dech w piersiach ujęcia zwierząt, fenomenalne obrazy przyrody i wyjątkowa rola Puszczy Białowieskiej, jedynego miejsca na świecie, które najlepiej oddaje charakter lasu w postaci, w jakiej istniał tysiące lat temu, jeszcze nietkniętego działalnością człowieka.

Daniel blake plakat

Ja, Daniel Blake

REŻYSERIA: Ken Loach
SCENARIUSZ: Paul Laverty
OBSADA: Dave Johns, Hayley Squires, Briana Shann
CZAS TRWANIA: 100'
PRODUKCJA: Wielka Brytania
GATUNEK: Dramat
Uhonorowana najważniejszą nagrodą canneńskiego festiwalu niesamowicie wzruszająca i pełna humoru historia dojrzałego mężczyzny, który decyduje się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci stanąć na nogi. Jednak gdy sam zacznie starać się o zasiłek, trafi w tryby bezdusznej, biurokratycznej machiny niczym z powieści Franza Kafki. Pomimo obojętności urzędników i kolejnych wyzwań, jakim muszą sprostać w codziennym życiu, Daniel i Katie na nowo odnajdą radość życia i prawdziwą przyjaźń.