HUMAN DOC

Filmy Festiwalu HumanDOC to starannie wyselekcjonowane, często nagradzane obrazy z całego świata mówiące o problemach globalnych. To niepowtarzalna okazja do poznania poruszających historii z całego świata, dzielenia doświadczeń niezwykłych ludzi, odczuwania emocji odległych, a jednak bliskich nam społeczności. To także możliwość wglądu w nas samych, konfrontacji naszych wyobrażeń z realiami.

Logohd tlo

Kiedy Owca Staje się Lwem / When Lambs Become Lions

REŻYSERIA: Jon Kasbe
SCENARIUSZ:
OBSADA:
CZAS TRWANIA: 79'
PRODUKCJA: USA
GATUNEK: Dokument
Spadająca populacja słoni w Afryce przyciąga uwagę całego świata. Reżyser dokumentu, Jon Kasbe przez trzy lata podążał za kłusownikami i za strażnikiem słoni, by dowiedzieć się, kim są łowcy kości słoniowej i dlaczego ryzykują aresztowaniem, oburzeniem świata, a często własnym życiem. Czy pragną opływać w dostatki czy po prostu chcą zapewnić byt swoim rodzinom?

Logohd tlo

Arka Prezydenta Anote/ Anote’s Ark

REŻYSERIA: Matthieu Rytz
SCENARIUSZ:
OBSADA:
CZAS TRWANIA: 77'
PRODUKCJA: Kanada
GATUNEK: Dokument
Mała społeczność tworząca wyspiarskie państwo na Pacyfiku to pierwsza ofiara ocieplania się klimatu. Codziennie woda dosłownie zabiera ich domy. Zdesperowani ludzie szukają dla siebie nowego miejsca, rozważają nawet budowę podwodnego miasta. Co się z nimi stanie, gdy zabraknie lądu? Co się stanie z nami?

Logohd tlo

Upadek Aleppo/ Aleppo’s Fall

REŻYSERIA: Nizam Najar
SCENARIUSZ:
OBSADA:
CZAS TRWANIA: 85'
PRODUKCJA: Norwegia
GATUNEK: Dokument
Kiedy arabska wiosna dotarła do Syrii, rebelianci skandowali hasła o wolności i godności. Dla syryjsko-norweskiego reżysera Nizama Najara wydarzenia te były oczywistą koleją rzeczy. Tymczasem pokojowe demonstracje spotkały się z brutalna odpowiedzią, po której nastąpiła wojna domowa. Nizam powraca do Aleppo − gdzie się urodził, by dowiedzieć się, dlaczego rebelianci wciąż nie wygrali wojny.

Logohd tlo

Ludzki Pierwiastek/ The Human Element

REŻYSERIA: Matthew Testa
SCENARIUSZ:
OBSADA:
CZAS TRWANIA: 78'
PRODUKCJA: USA, Islandia
GATUNEK: Dokument
My − ludzie jesteśmy siłą natury i wszystko, co czynimy, ma swoje konsekwencje, które ostatecznie sami ponosimy. W tym bogatym w piękne obrazy dramacie, gdzie sztuka miesza się z nauką, podążamy ścieżką słynnego fotografa środowiskowego Jamesa Baloga. Towarzyszymy mu, gdy przygląda się pożarom, huraganom, podnoszeniu się poziomu wód, a także gdy obserwuje górników zmagających się z rzeczywistością i zmieniającym się składem powietrza.