FILMOWY MARATON PRAW CZŁOWIEKA

Grupa krakowska Amnesty International zaprasza na bezpłatne, otwarte dla wszystkich projekcje filmów dokumentalnych w ramach Filmowego Maratonu Praw Człowieka. Pokazom będą towarzyszyć krótkie prelekcje i dyskusje wokół poruszanych w filmach tematów.

Brakuj%c4%85ce

Brakujące zdjęcia

REŻYSERIA: Rithy Panh
SCENARIUSZ: Rithy Panh
OBSADA:
CZAS TRWANIA: 90'
PRODUKCJA: Kambodża, Francja
GATUNEK: Dokument
W drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku w Kambodży panowała dyktatura Pol Pota i Czerwonych Khmerów, podczas której zginęło ponad 2 miliony ludzi, czyli ¼ mieszkańców Kambodży. Stosowano praktyki ludobójcze, ograniczono kulturę, wprowadzono kompleksowy system przydziałów żywności i ubrań. Zamknięto szkoły, uniwersytety i świątynie, zlikwidowano telewizję, ograniczono audycje radiowe. Zniszczono miasta, traktując je jak „wylęgarnie pasożytów”, a ludność przesiedlono na wieś i pozbawiono praw, włącznie z prawem wyboru małżonka. Reżyser filmu Rithy Panh od lat śledzi i dokumentuje okrucieństwa popełnione przez Czerwonych Khmerów. Za ich czasów przeżył dzieciństwo, przebywał w obozie koncentracyjnym i stracił niemal całą rodzinę. Tym razem postanowił odnaleźć dokumentujące traumatyczne dla siebie zdarzenia zdjęcia, które Khmerowie pozostawili po sobie w latach 1975-1979. Szukał ich w starych archiwach, dokumentach, a nawet na kambodżańskich wsiach. Niestety nie zachowały się żadne z nich. Zamiast zaginionych zdjęć, Panh postanowił wykorzystać w filmie własne rekonstrukcje miejsc, w których kiedyś przebywał i osób, które znał. Wykonane przez niego gliniane figurki ustawione na tle krajobrazu ożywają na ekranie niczym prawdziwi ludzie i oddziałują na wyobraźnię znacznie silniej niż rzeczywiste postaci.

Dobry listonosz

Dobry listonosz

REŻYSERIA: Tonislav Hristov
SCENARIUSZ: Tonislav Hristov, Lubomir Tsvetkov
OBSADA:
CZAS TRWANIA: 86'
PRODUKCJA: Bułgaria, Finlandia
GATUNEK: Dokument
Niewielka bułgarska miejscowość przy granicy tureckiej nagle staje się centrum europejskiego kryzysu – nocą przekradają się tędy uchodźcy. Zapomniana wioska staje się najważniejszą tajemną furtką do Europy. Miejscowy listonosz, Ivan, ma pewien plan: postanawia kandydować na sołtysa, żeby przyjmując uchodźców, tchnąć w wymierającą społeczność nowe życie. Jeden z konkurentów Ivana odmiennie analizuje sytuację w wiosce: jest przeciwny zaproszeniu uchodźców, a nadzieje na polepszenie poziomu życia w miejscowości upatruje w przywróceniu komunizmu. Mieszkańcy wkrótce dokonają wyboru, uprawnionych do głosowania jest 38 osób… [za: Against Gravity]

43626262 2147515058593578 286633468656353280 o

Artykuł 18

REŻYSERIA: Bartosz Staszewski
SCENARIUSZ:
OBSADA:
CZAS TRWANIA: 75'
PRODUKCJA: Polska
GATUNEK: Dokument
Artykuł 18 polskiej Konstytucji mówi o ochronie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Stał się w naszym kraju orężem przeciwników formalizacji związków jednopłciowych. Nie tylko małżeństw osób tej samej płci, ale w ogóle jakiejkolwiek regulacji związków partnerskich nie doczekaliśmy się przez ćwierć wieku polskiej wolności. W swoim filmie Bartosz Staszewski próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego. Oddaje głos aktywistom i ekspertom, ale też portretuje pary gejów i lesbijek, uświadamiając szerokiej publiczności, jak bardzo niewydumane problemy stwarza im taka systemowa dyskryminacja. Jak gruntownie neguje ich prawo do godnego i bezpiecznego życia. I jak wiele mówi o współczesnej Polsce. Pierwsza filmowa kronika debaty o związkach jednopłciowych w Polsce powstała dzięki obywatelskim składkom i jest zupełnie wolna od politycznych kalkulacji, boleśnie obnaża natomiast niemerytoryczny charakter polskiej polityki. (Maciej Nowicki, materiały festiwalu)