KINOLUB 2019

Zapraszam na 5. edycję festiwalu składającą się z specjalnie wyselekcjonowane, najnowsze filmy z całego świata tworzone z myślą o dzieciach i młodzieży. To świetnie zrobione, wartościowe i ambitne kino, którego brakuje w tradycyjnym repertuarze kinowym czy telewizyjnym – prawie wszystkie tytuły będą miały na festiwalu swoją polską premierę. Wśród nich znajdą się produkcje pokazywane na największych festiwalach, pierwsze poważne prace młodych filmowców ze szkół na całym świecie, jak i niszowe, nieznane dotąd perełki filmowe. Festiwal odbędzie się w dniach 10 - 13 czerwca. Wszystkie wydarzenia oraz seanse są bezpłatne. Harmonogram projekcji znajduje się na stronie kinolub.pl/kraków.

Kinolub b2.

Władcy przygód. Stąd do Oblivio

REŻYSERIA: Tomasz Szafrański
SCENARIUSZ: Tomasz Szafrański
OBSADA: Kamila Bujalska, Alicja Dabrowska, Weronika Kaczmarczyk
CZAS TRWANIA: 101'
PRODUKCJA: Polska
GATUNEK: Familijny
Franek i Izka szybko się przekonają, że nie trzeba być superbohaterem, aby przeżyć superprzygodę. Uruchamiając tajemniczy gramofon, przypadkiem sprowadzą do ziemskiego wymiaru Eddiego, uciekiniera z krainy Oblivio. Skierują tym samym na siebie gniew Łowców Głów, którzy za wszelką cenę będą chcieli ukarać zbiega i nie zawahają się zdeatomizować każdego, kto stanie im na drodze. Czy Frankowi i Izce uda się uratować Eddiego? Czy ich przyjaźń przetrwa w obliczu niebezpieczeństw? Przed widzami jazda bez trzymanki pełna muzyki, magii i zwrotów akcji.

Kinolub b2.

Powstrzymać wikingów (Begstvo rogatykh vikingov)

REŻYSERIA: Ilya Belostotsky
SCENARIUSZ: Ilya Belostotsky
OBSADA:
CZAS TRWANIA: 80'
PRODUKCJA: Rosja
GATUNEK: Familijny
Grupa najlepszych przyjaciół ma do wyboru albo spędzić całe wakacje zamknięta w ogródku za domem albo skonfrontować się z grupą szalejących po okolicy chuliganów w rogatych hełmach wikingów. Przed nimi szalona, choć niebezpieczna przygoda. Jako że w miłości i na wojnie wszystko dozwolone, będą musieli wzbić się na szczyty swojej pomysłowości, żeby przygotować dla najeźdźców specjalną tajemniczą „broń biologiczną”. W starciu pomoże im siła ich przyjaźni, moc odwagi oraz wsparcie ze strony lokalnej społeczności.

Kinolub b2.

Biblioteka (Loknat)

REŻYSERIA: Mohammadreza Haji Gholami
SCENARIUSZ: Mohammadreza Haji Gholami
OBSADA:
CZAS TRWANIA: 78'
PRODUKCJA: Iran
GATUNEK: Familijny
Rasool stara się pomóc swojej siostrze Sarze, borykającej się z jąkaniem. Zdaniem nauczyciela jej problem można pokonać, czytając książki. Niestety w małej wiosce w Iranie, gdzie mieszkają, bardzo trudno je zdobyć. Szczególnie książki dla dzieci. Pomysł stworzenia biblioteki wydaje się prostym rozwiązaniem, ale czy spodoba się mieszkańcom? I skąd wziąć pieniądze na zakup książek? To tylko część wyzwań i przeciwności, jakim będzie musiał stawić czoło Rasool.

Kinolub b2.

Aparat (Here My Village),

REŻYSERIA: Abas Aram
SCENARIUSZ: Abas Aram
OBSADA:
CZAS TRWANIA: 84'
PRODUKCJA: Iran
GATUNEK: Familijny
Farhad to dwunastoletni chłopiec mieszkający z matką i siostrą w irańskiej wiosce Nahooj. Kilka lat wcześniej stracił ojca i teraz to na nim spoczywa wiele obowiązków głowy rodziny. Pasją Farhada są zdjęcia – uwielbia przeglądać kolorowe czasopisma i marzy o posiadaniu własnego aparatu. Jeden z sąsiadów pomaga chłopcu i przynosi mu czasopisma. W trakcie wizyty w mieście Farhad dostrzega w sklepie używany aparat fotograficzny. Od tej pory jego celem staje się zebranie na niego funduszy. Początkowo stara się osiągnąć cel ciężką pracą, ale wkrótce chęć szybkiego zdobycia pieniędzy prowadzi go do podjęcia niewłaściwych decyzji.

Kinolub b2.

Chuskit

REŻYSERIA: Priya Ramasubban
SCENARIUSZ: Jolein Laarman, Priya Ramasubban
OBSADA: Jigmet Dewa Lhamo, Morup Namgyal, Sonam Angchok |
CZAS TRWANIA: 80'
PRODUKCJA: Indie
GATUNEK: Familijny
Chuskit w wyniku wypadku zostaje sparaliżowana. Uwielbia się uczyć, ale w małej himalajskiej wiosce, gdzie mieszka, warunki nie pozwalają niepełnosprawnej dziewczynce chodzić do szkoły. Zdana na życie w zamknięciu i towarzystwo konserwatywnego dziadka, traci pewność siebie i wiarę w lepszą przyszłość. Aż do czasu, kiedy jej starszy brat wpada na pomysł, jak zbudować konstrukcję, która pozwoli Chuskit opuścić dom.

Kinolub b2.

Mali podróznicy - filmy krótkometrażowe z całego świata

REŻYSERIA: m.in. Diek Grobler, Viktor Azeev, Krishna Chandarn Nair
SCENARIUSZ:
OBSADA:
CZAS TRWANIA: 48'
PRODUKCJA: m.in. RPA, Japonia, Wielka Brytania, Iran
GATUNEK: Animacja (+4)
Światełko (Light Trail), reż. Melissa Pinto, Wielka Brytania, W ciemnym lesie nawet doświadczonym wędrowcom nie jest łatwo znaleźć właściwą drogę. Jedyną pomocą są gwiazdy na niebie. Czasami można wspiąć się po drzewach na tyle wysoko, żeby jednej dosięgnąć. Wieloryb i księżyc (Moon Said: Blop Blop Help!), reż. Reyhane Kavosh & Ali Raeis, Iran, Irańska opowieść o wielorybie zakochanym w księżycu, do którego próbuje każdej nocy doskoczyć. Wreszcie którejś nocy to księżyc przybywa w głębiny na spotkanie z wielorybem. Wander (Wander), reż. Daniela Monzon Leotaud, Kanada Króciutka animacja, którą sama reżyserka określa jako jej “list miłosny do Wenezueli”, pokazuje spokojne życie niezwykłej gigantycznej dziewczynki pośród barwnych południowoamerykańskich krajobrazów. Zabawna rybka (Drôle de Poisson), reż. Krishna Chandran A. Nair Francja / Szwajcaria, Kolorowa animacja o rybkach, które pewnego dnia napotykają czerwonego kolegę dryfującego na powierzchni oceanu. Starają się przeprowadzić akcję ratunkową, nie zdając sobie sprawy z tego, że ratują balonik. Domki w Japonii (Domiki: Kinkaku-ji), reż. Viktor Azeev, Rosja, Samochód kempingowy Grześ chce zostać poetą, ale brak mu talentu do rymów. Wyrusza więc do Japonii, gdzie tradycyjne wiersze haiku pisze się bez rymowania. Kolorowa rosyjska bajka, która pozwala nawet najmłodszym poznać kawałek dalekiego świata. Nasi astronauci (A Kak Nashi Kosmonavty), reż. Galina Golubeva, Rosja, Muzyczna animacja, utrzymana w stylistyce słowiańskiego folkloru, za pomocą piosenki pokazuje nieprawdopodobne przygody pierwszych astronautów. Jeden łyk (Please Frog, just one sip), reż. Diek Grobler, RPA Ten pomysłowo animowany film przedstawia australijską aborygeńską legendę o żabie Tiddalik, która w upalny dzień wypiła całą wodę z jeziora. Inne zwierzęta będą próbowały różnych sztuczek, aby wodę odzyskać.