DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY

W tym roku paradoksowy DKF opieramy na taśmie filmowej - czasem 35 mm, czasem 16 mm, a czasem i trafi się taśma z kasety video. To jest nasz klucz do doświadczenia filmowego, którego w domu Państwo nie doświadczą.. Sama projekcja jest poprzedzona wprowadzeniem, w naszym wypadku dr hab. Piotra Kletowskiego, - autora tegorocznego programu.

Mefisto

Mefisto

REŻYSERIA: István Szabó
SCENARIUSZ: István Szabó
OBSADA: Klaus Maria Brandauer, Ildikó Bánsági, Rolf Hoppe, György Cserhalmi, Péter Andorai
CZAS TRWANIA: 144'
PRODUKCJA: Austria, Węgry, RFN
GATUNEK: Dramat
Niemcy - koniec lat dwudziestych. Młody aktor o lewicowych poglądach Hendrik Hofgen (Klaus Maria Brandauer) marzy o życiowym sukcesie. Pierwszym etapem jego planu jest małżeństwo z bogatą Barbarą Bruckner (Krystyna Janda). Wkrótce dzięki protekcji teścia otrzymuje angaż do Teatru Narodowego i wymarzoną rolę Mefista w „Fauście" Goethego.

Cien wamira

Cień wampira

REŻYSERIA: E. Elias Merhige
SCENARIUSZ: Steven Katz
OBSADA: John Malkovich, Willem Dafo, Eddie Izzard, Cary Elwes, Udo Kier, Catherine McCormack
CZAS TRWANIA: 92'
PRODUKCJA: Luksemburg, USA, Wielka Brytania
GATUNEK: Horror
Friedrich W. Murnau zatrudnia do głównej roli w "Nosferatu" prawdziwego wampira. Fabuła "Cienia wampira" jest interesująca, szczególnie, jeśli brać pod uwagę szalenie trudną, aczkolwiek niezmiernie intrygującą koncepcje "filmu w filmie". Dzięki temu widz może się zastanawiać, czy to, co widzi na ekranie jest prawdą czy tylko fikcją. Ta niepewność i swoista dwuznaczność stwarzają atmosferę realnej grozy. Nastrój wspomagają też znakomite stylizowane na tajemniczość ujęcia, kiedy to na ekranie ukazuje się tylko cień postaci, skradającej się mroczną ulicą. Podobną funkcję pełnią wstawiane co jakiś czas czarno-białe kadry z oryginalnego "Nosferatu, symfonii grozy" Murnaua. (Aleksandra Salwa filmweb.pl)

Nikita

Nikita

REŻYSERIA: Luc Besson
SCENARIUSZ: Maurice Hurley, Luc Besson
OBSADA: Anne Parillaud, Marc Duret, Jean Reno, Jean-Hugues Anglade, Jeanne Moreau
CZAS TRWANIA: 115'
PRODUKCJA: Francja, Włochy
GATUNEK: Sensacyjny

NAJBLIŻSZE SEANSE

27.02
WTOREK / godz. 18:00

Skazana na dożywocie za zabicie policjanta młoda złodziejka i narkomanka Nikita (Anne Parillaud) otrzymuje propozycję nie do odrzucenia: może spędzić życie w więzieniu albo zostać zawodowym zabójcą, pracującym na zlecenie tajnej agencji rządowej. Dziewczyna przechodzi szkolenie pod okiem sadystycznego opiekuna i rozpoczyna nowe życie. Jako Josephine staje się uwodzicielską i wyrafinowaną maszyną do zabijania, która brutalnie rozprawia się z przeciwnikami. Jest perfekcyjna, najlepsza w swoim fachu. Czy jednak cena za wolność nie okaże się zbyt wysoka?

Cz%c5%82owiek s%c5%82o%c5%84

Człowiek słoń

REŻYSERIA: David Lynch
SCENARIUSZ: Stuart Craig, David Lynch, Eric Bergren, Christopher De Vore
OBSADA: Anthony Hopkins, John Hurt, Anne Bancroft, Wendy Hiller, John Gielgud
CZAS TRWANIA: 125'
PRODUKCJA: USA
GATUNEK: Dramat
Cierpiący na rzadką chorobę mężczyzna, nazywany "człowiekiem słoniem", jest atrakcją cyrkową. Londyński medyk postanawia wykorzystać go do prezentacji naukowej.

Cinema

Cinema Paradiso

REŻYSERIA: Giuseppe Tornatore
SCENARIUSZ: Giuseppe Tornatore, Peter Fernandez
OBSADA: Philippe Noiret, Cascio Salvatore, Marco Leonardi, Antonella Attili, Jacques Perrin, Agnese Nano
CZAS TRWANIA: 123'
PRODUKCJA: Francja, Włochy
GATUNEK: Komediodramat

NAJBLIŻSZE SEANSE

20.02
WTOREK / godz. 18:00

Cinema Paradiso opowiada historię znanego włoskiego reżysera Salvatore (Jacques Perrin), który po latach powraca pamięcią do czasów dzieciństwa spędzonego w małym sycylijskim miasteczku. Cały świat zaaferowany jest wydarzeniami politycznymi po II wojnie światowej, jednak tutaj, w prowincjonalnym miasteczku, ludzie żyją swoimi sprawami, a ich jedyną rozrywką są filmy wyświetlane w kinie parafialnym "Paradiso". Toto (Salvatore Cascio), jak nazywają w mieście małego Salvatore, przyjaźni się z miejscowym kinowym operatorem Alfredo (Philippe Noiret), który wprowadza chłopca w magiczny świat ruchomych obrazków. Toto dzień po dniu spędza w ciemnej kinowej sali, chłonąc pojawiające się na ekranie obrazy i marząc o samodzielnym robieniu filmów. Kino staje się także dla niego źródłem pierwszych miłosnych doświadczeń. Oto pojawia się Elena (Agnese Nano), najpiękniejsza dziewczyna