DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY

W tym roku paradoksowy DKF opieramy na taśmie filmowej - czasem 35 mm, czasem 16 mm, a czasem i trafi się taśma z kasety video. To jest nasz klucz do doświadczenia filmowego, którego w domu Państwo nie doświadczą.. Sama projekcja jest poprzedzona wprowadzeniem, w naszym wypadku dr hab. Piotra Kletowskiego, - autora tegorocznego programu.

Mefisto

Mefisto

REŻYSERIA: István Szabó
SCENARIUSZ: István Szabó
OBSADA: Klaus Maria Brandauer, Ildikó Bánsági, Rolf Hoppe, György Cserhalmi, Péter Andorai
CZAS TRWANIA: 144'
PRODUKCJA: Austria, Węgry, RFN
GATUNEK: Dramat
Niemcy - koniec lat dwudziestych. Młody aktor o lewicowych poglądach Hendrik Hofgen (Klaus Maria Brandauer) marzy o życiowym sukcesie. Pierwszym etapem jego planu jest małżeństwo z bogatą Barbarą Bruckner (Krystyna Janda). Wkrótce dzięki protekcji teścia otrzymuje angaż do Teatru Narodowego i wymarzoną rolę Mefista w „Fauście" Goethego.

Leca %c5%bcurawie plakat

Lecą żurawie

REŻYSERIA: Michaił Kałatazow
SCENARIUSZ: Wiktor Rozow
OBSADA: Aleksiej Batałow, Tatiana Samajłowa, Wasilij Mierkuriew
CZAS TRWANIA: 97'
PRODUKCJA: ZSRR
GATUNEK: Melodramat, wojenny
Film „Lecą żurawie” stał się symbolem odnowy w radzieckim kinie po latach zastoju i martwoty. Pojawił się na ekranach w 1957 r., cztery lata po śmierci Józefa Stalina, a rok po obaleniu kultu dyktatora i pierwszych publikacjach o dokonywanych zbrodniach politycznych. W tym samym czasie zdobył Złotą Palmę na festiwalu w Cannes i pozyskał wielką popularność w międzynarodowej skali. Opowieść nie jest skomplikowana, choć pełna tragizmu. Weronika przeżywa z Borysem swą wielką miłość. Wybuch wojny powoduje ich rozstanie. On znajduje się na ciężkim odcinku frontu, ona pozostaje w oblężonej i stale bombardowanej Moskwie. Dziewczyna w konsekwencji dramatycznych okoliczności nie dochowuje chłopakowi wierności, lecz pomimo to bezustannie czeka na jego powrót... (Zygmunt Machwitz, akademiafilmowa.pl)

Cien wamira

Cień wampira

REŻYSERIA: E. Elias Merhige
SCENARIUSZ: Steven Katz
OBSADA: John Malkovich, Willem Dafo, Eddie Izzard, Cary Elwes, Udo Kier, Catherine McCormack
CZAS TRWANIA: 92'
PRODUKCJA: Luksemburg, USA, Wielka Brytania
GATUNEK: Horror
Friedrich W. Murnau zatrudnia do głównej roli w "Nosferatu" prawdziwego wampira. Fabuła "Cienia wampira" jest interesująca, szczególnie, jeśli brać pod uwagę szalenie trudną, aczkolwiek niezmiernie intrygującą koncepcje "filmu w filmie". Dzięki temu widz może się zastanawiać, czy to, co widzi na ekranie jest prawdą czy tylko fikcją. Ta niepewność i swoista dwuznaczność stwarzają atmosferę realnej grozy. Nastrój wspomagają też znakomite stylizowane na tajemniczość ujęcia, kiedy to na ekranie ukazuje się tylko cień postaci, skradającej się mroczną ulicą. Podobną funkcję pełnią wstawiane co jakiś czas czarno-białe kadry z oryginalnego "Nosferatu, symfonii grozy" Murnaua. (Aleksandra Salwa filmweb.pl)

Nikita

Nikita

REŻYSERIA: Luc Besson
SCENARIUSZ: Maurice Hurley, Luc Besson
OBSADA: Anne Parillaud, Marc Duret, Jean Reno, Jean-Hugues Anglade, Jeanne Moreau
CZAS TRWANIA: 115'
PRODUKCJA: Francja, Włochy
GATUNEK: Sensacyjny
Skazana na dożywocie za zabicie policjanta młoda złodziejka i narkomanka Nikita (Anne Parillaud) otrzymuje propozycję nie do odrzucenia: może spędzić życie w więzieniu albo zostać zawodowym zabójcą, pracującym na zlecenie tajnej agencji rządowej. Dziewczyna przechodzi szkolenie pod okiem sadystycznego opiekuna i rozpoczyna nowe życie. Jako Josephine staje się uwodzicielską i wyrafinowaną maszyną do zabijania, która brutalnie rozprawia się z przeciwnikami. Jest perfekcyjna, najlepsza w swoim fachu. Czy jednak cena za wolność nie okaże się zbyt wysoka?

Cz%c5%82owiek s%c5%82o%c5%84

Człowiek słoń

REŻYSERIA: David Lynch
SCENARIUSZ: Stuart Craig, David Lynch, Eric Bergren, Christopher De Vore
OBSADA: Anthony Hopkins, John Hurt, Anne Bancroft, Wendy Hiller, John Gielgud
CZAS TRWANIA: 125'
PRODUKCJA: USA
GATUNEK: Dramat
Cierpiący na rzadką chorobę mężczyzna, nazywany "człowiekiem słoniem", jest atrakcją cyrkową. Londyński medyk postanawia wykorzystać go do prezentacji naukowej.

Cinema

Cinema Paradiso

REŻYSERIA: Giuseppe Tornatore
SCENARIUSZ: Giuseppe Tornatore, Peter Fernandez
OBSADA: Philippe Noiret, Cascio Salvatore, Marco Leonardi, Antonella Attili, Jacques Perrin, Agnese Nano
CZAS TRWANIA: 123'
PRODUKCJA: Francja, Włochy
GATUNEK: Komediodramat
Cinema Paradiso opowiada historię znanego włoskiego reżysera Salvatore (Jacques Perrin), który po latach powraca pamięcią do czasów dzieciństwa spędzonego w małym sycylijskim miasteczku. Cały świat zaaferowany jest wydarzeniami politycznymi po II wojnie światowej, jednak tutaj, w prowincjonalnym miasteczku, ludzie żyją swoimi sprawami, a ich jedyną rozrywką są filmy wyświetlane w kinie parafialnym "Paradiso". Toto (Salvatore Cascio), jak nazywają w mieście małego Salvatore, przyjaźni się z miejscowym kinowym operatorem Alfredo (Philippe Noiret), który wprowadza chłopca w magiczny świat ruchomych obrazków. Toto dzień po dniu spędza w ciemnej kinowej sali, chłonąc pojawiające się na ekranie obrazy i marząc o samodzielnym robieniu filmów. Kino staje się także dla niego źródłem pierwszych miłosnych doświadczeń. Oto pojawia się Elena (Agnese Nano), najpiękniejsza dziewczyna

Zbyt p%c3%b3%c5%bane

Zbyt późne popołudnie Fauna

REŻYSERIA: Věra Chytilová
SCENARIUSZ: Věra Chytilová, Ester Krumbachová
OBSADA: Jiří Hálek, Libuše Pospíšilová, Vlasta Špicnerová
CZAS TRWANIA: 100'
PRODUKCJA: Czechosłowacja
GATUNEK: Komedia
Film powstał według opowiadania Jiři'ego Brdečki, twórcy nieśmiertelnej postaci Lemoniadowego Joe. Jest to utrzymana w tragikomicznym tonie opowieść o podstarzałym uwodzicielu, który absurdalnymi romansami z młodymi dziewczętami stara się odsunąć nieuchronnie zbliżającą się starość. Obserwujemy przygody tytułowego „Fauna”, który nie dostrzega, że jego staroświeckie metody zdobywania kobiet dawno zdezaktualizowały się w epoce powszechnej emancypacji i seksualnego wyzwolenia.

Peter 3

Peter Sellers – życie & śmierć

REŻYSERIA: Stephen Hopkins
SCENARIUSZ: Stephen McFeely, Christopher Markus
OBSADA: Geoffrey Rush, Charlize Theron, Emily Watson, John Lithgow, Miriam Margolyes
CZAS TRWANIA: 129'
PRODUKCJA: USA, Wielka Brytania
GATUNEK: Komediodramat
Peter Sellers – życie & śmierć to historia burzliwego życia i kariery jednego z kultowych komików lat 60-tych i 70-tych, która ukazuje nieznane oblicze Petera Sellersa, człowieka o wielu twarzach i próbuje odpowiedzieć na pytanie – która z nich jest prawdziwa? Genialnego komika – kojarzonego głównie z rolą fajtłapowatego inspektora Clouseau z serii „Różowa Pantera”? Wielkiej gwiazdy show-bussinesu zamkniętej w ‘złotej klatce’ własnej kariery? A może sfrustrowanego, niedowartościowanego człowieka pełnego wewnętrznych konfliktów? Czy wreszcie mężczyzny, uwikłanego w nieszczęśliwe związki z kobietami ?

Truposz

Truposz

REŻYSERIA: Jim Jarmusch
SCENARIUSZ: Jim Jarmusch
OBSADA: Johnny Depp, Gary Farmer, Lance Henriksen, Iggy Pop
CZAS TRWANIA: 121'
PRODUKCJA: USA
GATUNEK: Dramat
Księgowy William Blake odbywa niezwykłą podróż w towarzystwie przypadkowo spotkanego Indianina o imieniu "Nikt".