NA EKRANIE

Ptaki spiewaja w kigali oficjalny plakat

Ptaki śpiewają w Kigali

REŻYSERIA: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
SCENARIUSZ: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
OBSADA: Jowita Budnik, Eliane Umuhire, Witold Wieliński
CZAS TRWANIA: 113'
PRODUKCJA: Polska, Rwanda
GATUNEK: Dramat

NAJBLIŻSZE SEANSE

23.10
PONIEDZIAŁEK / godz. 18:15

24.10
WTOREK / godz. 18:15

25.10
ŚRODA / godz. 18:15

Wstrząsająca opowieść o przyjaźni i przebaczeniu. Ostatni wspólny film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego – twórców wielokrotnie nagradzanych obrazów „Papusza” i „Plac Zbawiciela”. Film otrzymał nagrodę FIRST LOOK na MFF w Locarno 2016 dla polskiego filmu w fazie postprodukcji oraz został zakwalifikowany do Konkursu Głównego 52. edycji MFF w Karlowych Warach 2017. Jest rok 1994. Po tym, jak w Kigali zestrzelono samolot prezydenta Rwandy, trwają rozruchy między plemionami Tutsi i Hutu. W ciągu trwających 100 dni czystek z rąk ekstremistów ginie około miliona ludzi. Świadkiem tych wydarzeń jest Anna (Jowita Budnik) – polska ornitolog, która przyjechała do Afryki, aby prowadzić badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Gdy zaczyna się ludobójstwo, Polka ratuje przed śmiercią młodą dziewczynę z plemienia Tutsi – Claudine. Anna umożliwia ocalonej ucieczkę do Polski. Po przylocie do kraju kobiety próbują otrząsnąć się z koszmarnych przeżyć, ale nie są w stanie wpisać się w rutynę codziennego życia. Pewnego dnia, po upływie kilku lat, Klarysa decyduje się na powrót do ojczyzny. Anna postanawia wyruszyć wraz z przyjaciółką w tę niezwykle emocjonalną podróż do samego serca Afryki. „Jak pisał Ryszard Kapuściński: ‘wiek XXI będzie wiekiem Innego’ i o tym właśnie chcemy opowiedzieć." – Joanna Kos-Krauze, reżyserka

Watch docs

Długi dystans

REŻYSERIA: Daniel Andreas Sager
SCENARIUSZ: Daniel Andreas Sager
OBSADA: Felix Kiprotich, Eunice Chelagat Lelei, Volker Wagner
CZAS TRWANIA: 93'
PRODUKCJA: Niemcy
GATUNEK: Dokument
Kenijscy biegacze w Europie – gdy stawką nie jest medal, ale chleb. Ponad to zobaczymy krótki metraż "Matonge" w reżyserii Amadej Petan , Anatole Mandroyan, Elise Ooms , Luka Cvetko, Nuno Cristino Ribeiro - Madame Chapeau” – czarna kobieta o białym kolorze skóry.

Watch docs

Masz problem

REŻYSERIA: Esra Piké
SCENARIUSZ: Esra Piké
OBSADA:
CZAS TRWANIA: 24'
PRODUKCJA: Holandia
GATUNEK: Dokument
Pracownicy holenderskiej pomocy społecznej i ich trudni podopieczni. Ponad to w bloku drugim dokumentem będą "Miejscy kowboje" reż. Paweł Ziemilski, Polska, 2016 (30 min)- Nastoletni, miejscy kowboje na robotniczych przedmieściach Dublina.

Watch docs

Trzy rozmowy o życiu

REŻYSERIA: Julia Staniszewska
SCENARIUSZ: Julia Staniszewska
OBSADA:
CZAS TRWANIA: 25'
PRODUKCJA: Polska
GATUNEK: Dokument

NAJBLIŻSZE SEANSE

22.10
NIEDZIELA / godz. 17:30

Matka i córka w trudnej i emocjonalnej dyskusji o in vitro. W bloku zobaczymy film "Licząc dni" reż. Paul Szynol, USA, 2016 (15 min) - In vitro w Afryce Wschodniej - lekiem na społeczny ostracyzm dotykający kobiety cierpiące na bezpłodność?

Watch docs

Więzienne siostry

REŻYSERIA: Nima Sarvestani
SCENARIUSZ: Nima Sarvestani
OBSADA:
CZAS TRWANIA: 90'
PRODUKCJA: Szwecja
GATUNEK: Dokument

NAJBLIŻSZE SEANSE

22.10
NIEDZIELA / godz. 19:00

Dalsze losy bohaterek filmu „Za kratami nie nosimy burek” – akcja toczy się w Szwecji i Afganistanie. W bloku zobaczymy krótkometrażowy film "Złamane – więzienie dla kobiet w Hoheneck" reż. Alexander Lahl /Volker Schlecht, Niemcy, 2016 (7 min) - katorżnicza praca więźniarek w NRD poprawia bilans płatniczy kraju.

Twoj vincent   plakat may

Twój Vincent

REŻYSERIA: Dorota Kobiela, Hugh Welchman
SCENARIUSZ: Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Jacek Dehnel
OBSADA: Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Danuta Stenka, Zofia Wichłacz, Robert Więckiewicz
CZAS TRWANIA: 95'
PRODUKCJA: Polska, Wielka Brytania
GATUNEK: Animacja

NAJBLIŻSZE SEANSE

23.10
PONIEDZIAŁEK / godz. 16:30

24.10
WTOREK / godz. 16:30

25.10
ŚRODA / godz. 16:30

Francja, lato 1891 r. Armand Roulin , lekkomyślny młody człowiek, otrzymuje od swojego ojca, listonosza Josepha Roulina , który był przyjacielem Vincenta van Gogha, zadanie specjalne. Ma pojechać do Paryża i osobiście dostarczyć Theo van Goghowi list od Vincenta, który właśnie popełnił samobójstwo. Armand nie jest zachwycony zadaniem: wstydzi się znajomości ojca z Vincentem – cudzoziemcem, malarzem, który w napadzie szału odciął sobie ucho i leczył się w miejscowym szpitalu psychiatrycznym. W filmie „grają” 94 obrazy Vincenta van Gogha, które zostały „wcielone” do filmu w postaci bardzo zbliżonej do oryginałów, oraz kolejnych 31 obrazów wykorzystanych w formie częściowo lub znacznie przekształconej. Obrazy van Gogha mają różne kształty i rozmiary, malarze musieli więc opracować koncepcję najbardziej atrakcyjnego przedstawienia ich w jednolitym formacie kinowym. Wymagało to wyłamania się z ram obrazów Vincenta, przy jednoczesnym zachowaniu atmosfery i klimatu jego prac. Musieli także opracować sposoby płynnego przenikania jednego dzieła w drugie w przypadkach, w których postać namalowana w jednym stylu musi „wejść” w inny obraz Vincenta, namalowany całkowicie odmiennie.