NA EKRANIE

Truthdetectives www 1

Detektywi prawdy

REŻYSERIA: Anja Reiss
SCENARIUSZ:
OBSADA:
CZAS TRWANIA: 86'
PRODUKCJA: Niemcy
GATUNEK: Dokument

NAJBLIŻSZE SEANSE

21.10
NIEDZIELA / godz. 16:30

Nowe technologie często kojarzymy z zagrożeniami dla praw człowieka. Ale oznaczają one także nieznane wcześniej, a szeroko już dostępne możliwości działania w służbie tych praw. Bezpośredni świadkowie naruszeń coraz częściej rejestrują je przy pomocy telefonów komórkowych, a obrońcy praw człowieka, dziennikarze, naukowcy i prawnicy uzupełniają ten materiał dowodowy dalszymi badaniami. Wykorzystują analizę historyczną zdjęć satelitarnych, badania DNA, pomiary przewodności gleby, modele 3D miast. W swoim filmie Anja Reiss portretuje takie nowoczesne ekipy i ich spektakularne sukcesy. „Detektywi prawdy” pracują na ogarniętym wojną wschodzie Ukrainy, przy dokumentacji niszczenia kulturowego dziedzictwa w Mali, poszukiwaniu grobów zaginionych ofiar przemocy w Kolumbii, wyjaśnianiu przebiegu, zakresu i celu izraelskich bombardowań Strefy Gazy w „Czarny Piątek”. Potrafią znaleźć i pokazać ślady prowadzące do sprawców, a także ślady potrzebne w dochodzeniu praw nieuprzywilejowanych. Pomogą wykazać stałą obecności Beduinów w określonych miejscach Pustyni Negew. Trudno więc będzie utrzymywać władzom, że nie zabierają przecież ziemi koczownikom, którzy z natury rzeczy jej nie posiadają. (Maciej Nowicki, materiału festiwalu)

Gideonsarmy www 3

Armia Gideona

REŻYSERIA: Dawn Porter
SCENARIUSZ:
OBSADA:
CZAS TRWANIA: 96'
PRODUKCJA: USA
GATUNEK: Dokument

NAJBLIŻSZE SEANSE

21.10
NIEDZIELA / godz. 18:50

W 1961 r. w przełomowym orzeczeniu w sprawie Gideon v. Wainwright Sąd Najwyższy USA uznał prawo do korzystania z pomocy obrońcy za fundament amerykańskiego systemu wymiaru sprawiedliwości. Jak ponad 50 lat później wygląda praca obrońców z urzędu na głębokim Południu Stanów? Portret trójki takich adwokatów w filmie Dawn Porter daleki jest od obrazu prawników z hollywoodzkich dramatów sądowych. Codzienne zmagania z niewyobrażalną wręcz liczbą spraw, niską płacą i długimi godzinami pracy znoszą tylko prawdziwi idealiści, choć nawet wśród nich wielu nie wytrzymuje tu nawet roku. W tym kontekście słowa o zawodowym powołaniu i sprawiedliwości dla wszystkich w ustach charyzmatycznego mentora młodych prawników, Jonathana “Rapa” Rappinga, okazują się zaskakująco autentyczne – jego podopieczni będą przecież służyć najuboższym, których nie stać na adwokata z wyboru, i którzy w USA masowo trafiają za kraty. (Maciej Nowicki, materiały festiwalu)

Plakat a3 objazd pazdziernik 2018

Syryjscy zaginieni. Sprawa Asada

REŻYSERIA: Sara Afshar
SCENARIUSZ:
OBSADA:
CZAS TRWANIA: 50'
PRODUKCJA: Wielka Brytania
GATUNEK: Dokument

NAJBLIŻSZE SEANSE

21.10
NIEDZIELA / godz. 20:50

Choć wojna w Syrii od lat znajduje się w centrum zainteresowania światowych mediów, wciąż niewiele wiadomo na temat losu dziesiątków tysięcy zaginionych mężczyzn, kobiet i dzieci, porwanych przez reżimowe służby i przetrzymywanych w tajnych więzieniach. Bohaterowie filmu Sary Afshar chcą to zmienić. Z myślą o przyszłym procesie syryjskiego dyktatora w utajnionym miejscu w Europie pracowicie gromadzą zeznania świadków i odnalezione w zniszczonych reżimowych archiwach dokumenty. Wśród dowodów są między innymi zdjęcia pomordowanych i przeszmuglowane na zewnątrz listy więźniów wykonane krwią na kawałkach materiału. Świadkowie mówią o torturach i przemysłowej skali zbrodni reżimu. Baszszar al-Asad zapewne nieprędko stanie przed sądem. Ale kiedy to w końcu nastąpi, dzięki ogromnej pracy wykonanej przez dziesiątki ludzi: byłych więźniów, dezerterów z reżimowej armii oraz światowej klasy prawników, materiał oskarżenia nie będzie budził wątpliwości. (Konrad Wirkowski, materiały festiwalu)

Plakat a3 objazd pazdziernik 2018

LA 92

REŻYSERIA: Dan Lindsay, TJ Martin
SCENARIUSZ:
OBSADA:
CZAS TRWANIA: 114'
PRODUKCJA: USA
GATUNEK: Dokument

NAJBLIŻSZE SEANSE

21.10
NIEDZIELA / godz. 14:20

Kiedy 29 kwietnia 1992 roku złożona wyłącznie z białych Amerykanów ława przysięgłych wydała wyrok uniewinniający czterech – również białych – policjantów od zarzutu pobicia czarnoskórego taksówkarza, Rodneya Kinga, mimo że zajście wszyscy obejrzeć mogli na bulwersującym nagraniu wideo, w Los Angeles rozpoczęły się trwające sześć dni zamieszki. Pochłonęły ponad 60 ofiar i kosztowały miasto około miliarda dolarów. Opowiadający o tych wydarzeniach film Dana Lindsaya i TJ Martina (laureatów Oscara za „Niepokonanych” z 2012 roku) to wzorcowy przykład wykorzystania materiałów archiwalnych, które dzięki wyrafinowanemu montażowi składają się na wielopłaszczyznową narrację. Równie ważne jak obrazy ulic w ogniu są tu ujęcia z sal sądowych czy prasowych konferencji, a same zamieszki jawią się jako logiczne następstwo szeregu zdarzeń, których wspólnym mianownikiem był szeroko pojęty rasizm. W końcu, mimo kuriozalnych problemów z amunicją, porządek w mieście przywróci Gwardia Narodowa, ale – jak sugeruje sugestywne zakończenie filmu – raczej trudno spodziewać się, by były to ostatnie w USA zamieszki na tle rasowym. (Konrad Wirkowski, materiały festiwalu)

Plakat a3 objazd pazdziernik 2018

Kambodżańska wiosna

REŻYSERIA: Chris Kelly
SCENARIUSZ:
OBSADA: Luon Sovath, Srey Pov, Tep Vanny
CZAS TRWANIA: 127'
PRODUKCJA: Wieka Brytania, Irlandia, Kambodża
GATUNEK: Dokument

NAJBLIŻSZE SEANSE

21.10
NIEDZIELA / godz. 12:00

Dziewięć lat spędzonych w Kambodży przez Chrisa Kelly’ego, brytyjskiego dokumentalistę i fotografa, zaowocowało filmem, który przynosi nie tylko niezwykły obraz przemian kambodżańskiego krajobrazu, także społeczno-politycznego, ale jest też najciekawszym chyba w nowszym artystycznym dokumencie „nieaktywistycznym”, outsiderskim portretem aktywistów. Troje głównych bohaterów to wielebny Luon Sovath, buddyjski mnich, który staje się wideoaktywistą i obrońcą praw człowieka, mimo problemów z religijnym establishmentem ceniącym sojusz tronu i ołtarza, Srey Pov, matka trojga walcząca z przymusowymi ewikcjami i jej przyjaciółka Tep Vanny, która powoli wysuwa się na czoło społecznego ruchu protestu przeciw wysiedleniom. Kelly’ego interesuje polityczna i osobista złożoność ich walki o to, w co wierzą. Złożoność, która w końcu przeradza się w dramat. Świetnym zdjęciom Kelly’ego towarzyszy tu muzyka Jamesa Holdena, współtworząca misterną kompozycję audiowizualnej fugi, której poszczególne wątki zaplatają się w emocjonalnym finale. Maciej Nowicki